Duminică, 07 Iunie 2026

Microciparea și sterilizarea, soluții optime pentru rezolvarea problemei animalelor cu sau fără stăpân la Constanţa

de Mircea GHIȚĂ Luni, 07 Octombrie 2024 293 1 min citire
Microciparea și sterilizarea, soluții optime pentru rezolvarea problemei animalelor cu sau fără stăpân la Constanţa
În scopul informării corecte a proprietarilor de câini, Primăria Municipiului Constanţa aduce în atenție obligațiile legale privind deținerea, identificarea și asigurarea bunăstării patrupedelor:
Proprietarii sunt obligați să înregistreze câinii, astfel aceștia pot circula pe teritoriul României însoțiți de proprietari și carnetul de sănătate.
Microciparea câinilor cu stăpân este obligatorie conform OUG 155/2001, având beneficii atât legale, cât și practice.
Solicitarea unui câine din Adăpostul Public de Animale Abandonate Constanța poate fi făcută imediat ce acesta este cazat, însă preluarea este posibilă începând cu a 8-a zi lucrătoare.
Câinii sunt încredințați după consultarea medicului veterinar, deparazitare, vaccinare antirabică, sterilizare și identificare prin microcipare.
Abandonul câinilor adoptați constituie infracțiune și este sancționat conform OUG nr. 155/2001.
O altă obligație legală o reprezintă: sterilizarea câinilor de rasă comună și declararea gestațiilor, fătărilor, precum și numărul de pui fătați oricărui medic veterinar cu liberă practică.
Deși municipalitatea depune eforturi în protejarea animalelor de rasă comună, responsabilitățile precum adoptia, abandonul și sterilizarea țin de întreaga comunitate, nu doar de autorități.
Adăpostul public are o capacitate limitată și deși personalul de specialitate le oferă îngrijire, cățeii au nevoie de afecțiune și un cămin sigur.
Peste 350 de suflete își așteaptă stăpânul. Majoritatea acestora sunt rezultatul împerecherii necontrolate .
Este nevoie în continuare de implicarea și sprijinul constănțenilor și reprezentanţii Primăriei Municipiului Constanţa apelează în primul rând la bunăvoința iubitorilor de animale de rasă comună să le adopte, să le aducă la sterilizat și să sprijine echipele de specialitate din teren.
Taguri
Articolul anterior Vameșii cercetați pentru luare de mită, în fața judecătorilor
Articolul următor Eco-terorism şi birocraţie! Matteo Salvini şi Viktor Orban critică vehement Comisia Europeană

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei