Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Programul național de evaluare a stării de sănătate, prelungit până la 31 ianuarie 2009

de Cuget Liber Joi, 18 Decembrie 2008 384 1 min citire
Programul național privind evaluarea stării de sănătate a populației va fi prelungit până pe 31 ianuarie 2009, iar perioada de decontare a serviciilor în cadrul programului, până la 31 martie 2009, a decis, miercuri, guvernul.
Executivul a mai hotărât ca taloanele necesare pentru prezentarea la medicul de familie, restituite sau nedistribuite populației, să fie arhivate de casele de asigurări de sănătate, urmând ca, la expirarea perioadei de arhivare, să fie distruse.
Contractele încheiate între Ministerul Sănătății și unitățile aflate în coordonarea sau autoritatea sa, precum și contractele pentru produsele și serviciile necesare realizării activităților din unele programe naționale de sănătate pentru care ministerul organizează licitații la nivel național vor fi atribuite de compartimentul intern pentru achiziții publice. După atribuire, monitorizarea și derularea contractelor se realizează de către Agenția Națională pentru Programe de Sănătate.
Programul de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației a început la 1 iulie 2007 și este finanțat integral de Ministerul Sănătății Publice. S-a estimat că suma necesară derulării acestui program este de circa 300 milioane euro. Banii sunt alocați din fondurile proprii ale ministerului. Românii beneficiază, gratuit, în cadrul acestui program, de o consultație clinică și un set gratuit de analize care să ajute la depistarea unor eventuale afecțiuni cardiace, hepatice, renale, diabet sau anemii. 
Articolul anterior 9.000 de români au încheiat contracte de pensii facultative, în noiembrie
Articolul următor Fără căldură

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei