Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Riscul la inundații în Balta Tuzla, redus de ABADL

de Andreea PERHAIȚĂ Miercuri, 06 Februarie 2013 133 < 1 min citire
Riscul de inundații în Balta Tuzla a fost redus substanțial. Administrația Bazinală de Apă Dobrogea Litoral a pus în funcțiune săptămâna trecută, la cererea Primăriei Tuzla, trei electropompe, una cu capacitate de 1080 metri cubi pe oră și, respectiv două de 180 metri cubi pe oră. 
Astfel, în doar câteva zile, nivelul apei a scăzut de la 147 de cm, cota înregistrată în data de 24 ianuarie, până la 98 de cm, pe data de 31 ianuarie.
În aceste condiții, ABA Dobrogea Litoral a decis menținerea unei singure pompe care să asigure nivelul constant al apei din Balta Tuzla.
Tot ABADL a reușit diminuarea nivelului Bălții Tuzla de la 170 de cm, cât se înregistra în data de 18 aprilie 2012.
Taguri
Articolul anterior PERCHEZIȚII LA CONSTANȚA pentru destructurarea unui grup care se ocupă cu spălare de bani și înșelăciuni
Articolul următor Plase interzise, confiscate de polițiștii de frontieră

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei