Contractul colectiv de muncă la nivel de ramură sanitară va fi semnat până pe 22 aprilie – a anunțat Federația Sanitas. Sanitarii se declară mulțumiți, pentru că au obținut drepturi suplimentare.
- Publicitate -
Pe 19 aprilie va avea loc o ultimă întâlnire a comisiei de negociere cu Ministerul Sănătății, după cum ne-a declarat Ana Borși, președintele Federației Siampa Sanitas, filiala Constanța. "Suntem mulțumiți de drepturile pe care le-am obținut", a precizat Ana Borși.
Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, și reprezentanții Sanitas au convenit, luni, în privința acordării unor drepturi suplimentare pentru angajații din Sănătate, în 2008. În documentul încheiat în acest sens se prevede acordarea primei de stabilitate în sistemul sanitar, extinderea categoriilor de personal care vor beneficia de spor de prevenție sanitară, precum și acordarea unor sporuri specifice suplimentare. Ana Borși ne-a declarat că este foarte posibil ca angajații din sistemul sanitar să primească prime de stabilitate la sfârșitul lunii iunie. Prima de stabilitate are valoarea unui salariu minim corespunzător funcției, gradului sau treptei profesionale.