Sâmbătă, 06 Iunie 2026

SPIT Constanța expediază somațiile de plata impozitelor și taxelor locale

de Andreea PERHAIȚĂ Joi, 18 August 2016 154 < 1 min citire
SPIT Constanța expediază somațiile de plata impozitelor și taxelor locale
Începând de astăzi, Serviciul Public de Impozite și Taxe Constanța expediază somațiile de plată în cuprinsul cărora sunt înscrise debitele neachitate la termenele scadente 31 martie 2016 și 30 iunie 2016.
Potrivit reprezentanților SPIT, este vorba despre 49.354 somații de plată, din care 39.934 pentru persoane fizice (81% din total) și 9.420 pentru persoane juridice (19% din total).
Ddacă suma datorată nu este achitată în termen de 15 zile de la comunicarea somației, se vor dispune următoarele măsuri: aplicarea de popriri pe conturi, salarii, pensii, alte venituri și/sau a sechestrului asupra bunurilor mobile și imobile ale contribuabilului, după caz.
În situația în care la data primirii somației, sumele ce fac obiectul acesteia sunt achitate, vă rugăm să nu luați în considerare somația de plată.
Taguri
Articolul anterior Ce recomandare face Băsescu celor ce vor să ajungă parlamentari PMP
Articolul următor Peste 1000 de voluntari înscriși la GovITHub în mai puțin de două săptămâni

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei