Inspectorii de muncă au descoperit aproape 700 de persoane care lucrau fără forme legale în urma controalelor desfășurate zilele trecute. Verificările au scos la iveală numeroase încălcări ale legislației muncii, iar angajatorii sancționați au primit amenzi în valoare totală de peste 16 milioane de lei.
- Publicitate -
Potrivit datelor Inspecției Muncii, 686 de persoane au fost identificate prestând activități fără contracte de muncă sau fără respectarea obligațiilor legale privind încadrarea.
În timpul verificărilor au fost găsite și deficiențe privind organizarea timpului de lucru, respectarea perioadelor de odihnă și aplicarea măsurilor dispuse anterior de inspectorii de muncă.
În domeniul securității și sănătății în muncă, cinci echipamente au fost oprite din funcțiune deoarece prezentau riscuri grave de accidentare.
Inspectorii avertizează că angajarea fără forme legale îi privează pe lucrători de protecția oferită de legislație și îi expune unor situații dificile în cazul unui accident sau al pierderii locului de muncă.
„Să descoperi aproape 700 de persoane lucrând nedeclarat și să fii nevoit să oprești echipamente din funcțiune din cauza riscurilor de accidentare reprezintă un semnal de alarmă major. Acest bilanț arată că unii angajatori continuă să ignore cu bună știință atât drepturile salariaților, cât și normele elementare de securitate. Nu ne dorim să aplicăm sancțiuni record, dar fermitatea noastră va fi maximă de fiecare dată când viața, sănătatea sau securitatea financiară a lucrătorilor sunt puse în pericol" a declarat Mihai Uca, inspector general de stat adjunct.