Vineri, 05 Iunie 2026

Val de amenzi. Ce au descoperit inspectorii de muncă, luna aceasta

de Mirabela ȘERBĂNESCU Marţi, 21 Aprilie 2026 91 < 1 min citire
Val de amenzi. Ce au descoperit inspectorii de muncă, luna aceasta
Luna aceasta, inspectorii de muncă au desfășurat o amplă acțiune de control la nivel național, soldată cu sancțiuni consistente și zeci de cazuri de muncă nedeclarată depistate.
Per total, au fost efectuate 1.169 de controale în întreaga țară, în urma cărora s-au aplicat 760 de sancțiuni, atât amenzi, cât și avertismente. Valoarea totală a acestora a depășit 3,13 milioane de lei, o sumă care reflectă gravitatea neregulilor constatate.
Totodată, 80 de persoane au fost identificate muncind fără forme legale, iar patru echipamente de muncă au fost oprite din funcțiune pentru a preveni producerea unor accidente.
Cele mai multe sancțiuni au fost aplicate în domeniul relațiilor de muncă, unde inspectorii au urmărit în special combaterea muncii la negru și respectarea timpului de odihnă. Doar aici, amenzile au însumat aproximativ 2,73 milioane de lei.
În paralel, controalele pe linie de securitate și sănătate în muncă au vizat condițiile de lucru, instruirea angajaților și utilizarea echipamentelor de protecție, fiind aplicate sancțiuni de circa 400.000 de lei.
Printre cele mai frecvente probleme descoperite se numără folosirea muncii nedeclarate, lipsa instruirii în domeniul securității și sănătății în muncă, neasigurarea echipamentului individual de protecție, dar și omiterea controalelor medicale obligatorii la angajare sau periodic.
Taguri
Articolul anterior Gheorghe Hagi: „Trebuie să eliminăm de la națională teama de a juca fotbal”
Articolul următor Primăria Mihail Kogălniceanu informează cetățenii despre verificarea sistemelor de avertizare acustică ale Bazei 57 Aeriene

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei