Joi, 04 Iunie 2026

Veste proastă despre apă!

de Cuget Liber Vineri, 20 Martie 2015 424 < 1 min citire
Veste proastă despre apă!
Rezervele de apă sunt suficiente pentru a satisface nevoile tot mai mari ale lumii, cu condiția unei schimbări radicale a modului de utilizare și gestionare a acestei resurse. În caz contrar, planeta se va confrunta cu un deficit global de apă de 40% până în 2030, avertizează Organizația Națiunilor Unite în raportul anual World Water Development Report, publicat publicat vineri la New Delhi și Paris, potrivit AGERPRES.
Raportul subliniază legăturile complexe dintre accesul la apă, dezvoltare și gestionarea durabilă a acestei resurse: lupta împotriva sărăciei este însoțită de o creștere a cererii pentru apă, ceea ce duce uneori la supraexploatarea resurselor, relatează AFP și DPA.
Taguri
Articolul anterior Teste gratuite pentru gravidele care au sarcină cu risc
Articolul următor 25 de ani de la înființarea Universității "Ovidius". Nou balon pentru studenții FEFS

Comentează știrea

Pintea
21 martie 2015
Nu le dati idei

Cu tot respectul va rog sa nu mai scrieti articole de acest gen deoarece autoritatile abia asteapta stiri pe aceasta tema pentru a mari pretul apei potabile. Acum cateva zile au scumpit apa si cum alesii nostri sunt "preocupati "de viitorul nostru maine ne trezim cu o noua scumpire.

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei