Turneul Under-17 "Talent Cup" de la Constanța Academia Hagi a fost egala lui Real Madrid o repriză

de Marian BOCAI Joi, 12 August 2010 1227
Puștii "Regelui" au pierdut cu 0-2 în fața echipei din capitala Spaniei, în primul meci de la turneul "Talent Cup". Scorul a fost deschis de Raul. Academia Hagi - Real Madrid 0-2 a fost al doilea meci al zilei inaugurale a întrecerii Under-17 de pe stadionul "Farul" din Constanța, "Talent Cup". În prima repriză, ambele echipe și-au creat situații de gol, dar scorul a rămas alb. Gavra (20), Nazâru (23) și Iancu (29) au ratat ocaziile constănțenilor, în vreme ce Real Madrid a replicat prin Raul de Tomas Gomez (27). Madrilenii au deschis scorul în primul minut de după pauză, când același Raul a transformat un penalty obținut de el, la faultul în careu al lui Omeag. Academia a avut ocazia de a egala în minutul 44, dar nici Gavra, nici Iancu nu l-au putut învinge pe portarul spaniol. Real a făcut 2-0 în minutul 60, autorul golului fiind Jon Ander Ibarrondo Eguileor. Constănțenii puteau să reducă din handicap, dar Bangheorghe a ratat în minutul 63, cu un șut de la distanță. În prima dispută a zilei, Galatasaray a produs surpriza și a trecut cu 2-1 (2-1) de FC Barcelona, deși a jucat numai cu fotbaliști născuți în 1994, iar din minutul 57 a rămas în inferiori-tate numerică, după ce mijlocașul Fatih Bozok a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Turcii au condus cu 2-0, după reușitele lui Emre Gemici (20) și Erdi Guncan (34), Barca lui Sergi Barjuan punctând în minutul 37, prin Fernando Quesada Gallardo. La catalani, nepotul lui Johan Cruyff, fundașul dreapta Jessua Andrea Angoy Cruyff (numărul 2 pe tricou), nu a fost titular, intrând pe teren după pauză. Născut în 1993, puștiul (primul nepot al ilustrului său bunic) e fiul uneia dintre cele două fiice ale lui Cruyff, Chantal, și al fostului portar al Barcelonei, Mariano Isus Angoy. După fiecare dintre cele două meciuri, s-au bătut și lovituri de la 11 m (care, la final, va fi criteriul de departajare, în caz de egalitate la puncte). Galata și Real s-au impus și de la punctul cu var, ambele cu 4-3. Aseară, s-au disputat meciurile rundei secunde, iar astăzi, în ultima zi a turneului, sunt programate partidele: ora 18: Real Madrid - Galatasaray; ora 20,15: Academia Hagi - FC Barcelona. "Turneul atinge exigențe înalte, reprezintă Constanța și România. Lumea ne va cunoaște astfel sub toate aspectele. Pentru mine, succesul întrecerii e asigurat. Pentru copii, va fi o experiență unică. Vor avea numai de câștigat. Vedem la ce nivel suntem și unde mai avem de lucrat. Competiția e un examen. Încercăm să creăm entuziasm" Gică Hagi Galatasaray - FC Barcelona 2-1 (2-1) Au marcat: Emre Gemici (20), Erdi Guncan (34) / Fernando Quesada Gallardo (37) Galatasaray (antrenori, Tayfun Gemici și Ahmet Gecer): Uysal - Tokmak, Ziyanak, Altun, Ozer - Bozok, Cengiz, Demir - Guncan, Gemici, Dogan. Au mai jucat: Cicek, Kurular, Caglar, Deniz, Gultekin, Bahcivan. FC Barcelona (antrenori, Sergi Barjuan și Marc Guitart): Mas - Castellanos, Riva, Herrero, Prieto - Morono, Gil, Gallardo - Fontanella, Sylla, Gonzalez. Au mai jucat: Cruyff, Ventura, Mendes, Guasch, Rodriguez, de Groot, Ebongue. Au arbitrat: Dan Burcă (Mangalia) - Bella Szoke, Paul Dimancea (ambii din Constanța); rezervă, Fernando Costache (Constanța). Academia Hagi - Real Madrid 0-2 (0-0) Au marcat: Raul de Tomas Gomez (41), Jon Ander Ibarrondo Eguileor (60) Academia Hagi (antrenori: Daniel Rădulescu și Ștefan Petcu): Buzbuchi - Soldat, Omeag (47 Bolla), Nazâru (72 Mitache), Eracai - Muscă (61 Bangheorghe), Blăniță, Iancu (61 Tiron) - Nicola (61 Păiuș), Gavra (72 Chiazim), Coteanu (72 Asan). Real Madrid (antrenori: Tristan David Celador Rodriguez și Victor Manuel Torres Mestre): Alabart - Velasco, Alvarez, Jimenez, Alonso - Herranz Gomez, Raya, Cabezali - Bautista, De Tomas Gomez, Minguez. Au mai jucat: Rios, Taritolay, Moreno, Menzanares, Eguileor, Plaza, Larena. Au arbitrat: Gelu Dimaca - Aurel Onița, Sebastian Stoianof (toți din Constanța); rezervă: Claudiu Marcu (Constanța). Rezultatele de aseară: Real Madrid - FC Barcelona 3-1 (5-3 la penalty-uri), Academia Hagi - Galatasaray 1-0 (Gavra 42, 5-3 la penalty-uri).