Agenda olimpică - JO de Iarnă 2010

de Sorin MIHALACHE Luni, 22 Februarie 2010 695
// Sportivii români Florin Crăciun și Nicolae Istrate (echipajul România 1) ocupă locul 9 la bob două persoane masculin, după primele două manșe ale concursului olimpic de la Vancouver. Crăciun și Istrate au acumulat după primele două manșe timpul de 1:44.60 (52.19 + 52.41). Liderii cursei sunt echipajele Germania 1, Germanie 2 și Rusia 1. // Sportivul român Paul Constantin Pepene a terminat pe locul 29 (din 61) în proba de schi fond, urmărire pe distanță de 30 de km. Cel de-al doilea român care a luat startul, Petrică Hogiu, a abandonat. Medalia de aur a fost cucerită de suedezul Marcus Hellner, sub privirile regelui Carl XVI Gustaf al Suediei. Podiumul a fost completat de germanul Tobias Angerer și de alt suedez, Johan Olsson. // Sportivul suedez Patrik Jarbyn, în vârstă de 40 de ani, a fost victima unei căzături puternice în proba de Super G de la Jocurile Olimpice de la Vancouver, în urma căreia a suferit o comoție cerebrală. Suedezul a căzut în apropierea sosirii, după ce a acroșat una din ultimele porți ale parcursului. El a fost transportat la spital, unde va rămâne sub observație.