CS Tomis Constanța - HC Zalău 27-18, în Liga Națională de handbal feminin De la agonie la extaz, în 60 de minute

de Sorin MIHALACHE Luni, 22 Februarie 2010 1431
Echipa de handbal feminin CS Tomis Constanța a obținut o victorie extrem de importantă, sâmbătă, la Sala Sporturilor: 27-18 cu HC Zalău, întâlnire contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale, dar succesul s-a conturat abia pe final. Copleșite parcă de miză (un eșec le scotea din lupta pentru calificarea în cupele europene), gazdele au intrat în teren destul de crispate, au avut un început slab de meci și nu au reușit să desfacă mecanismul defensiv bine conceput de Gheorghe Tadici. Pe acest fond, în min. 17, Zalăul conducea cu 9-4 și dădea impresia că poate câștiga pe litoral. N-a fost așa, pentru că, în ultimele zece minute ale primei reprize, Tomisul a echilibrat balanța, tabela indicând la pauză scor egal, 12-12. Constănțencele s-au desprins în a doua jumătate a reprizei secunde, 20-16 în min. 49, forma bună a Dianei Druțu și intrarea Ameliei Busuioceanu înclinând balanța în favoarea echipei lui Victor Dăbuleanu. Pe final, oaspetele au căzut fizic și psihic, nemaiputând reacționa la loviturile primite. CS Tomis s-a impus cu scorul de 27-18, o diferență cam mare față de realitatea din teren. Pentru Constanța, au marcat D. Druțu (8), A. Busuioceanu, Andreea Tîlvîc, Alexandra Iovănescu (câte 4), Mihaela Seifer, Loredana Mateescu, Diana Pătru (câte 2) și Florina Zamfir (1). Din păcate, după meci, Tadici a demonstrat că nu știe să piardă, ex-selecționerul acuzând brigada de arbitri Dinu / Din că ar fi ținut cu echipa gazdă. Celelalte rezultate ale rundei: Rulmentul Brașov - Știința Bacău 29-27, HCM Buzău - Universitatea Cluj 22-32, HC Oțelul Galați - Rapid București 30-31, Universitatea Reșița - HCM Baia Mare 25-31, Cetate Deva - HC Dunărea Brăila 27-23. Partida HCM Roman - Oltchim Râmnicu Vâlcea a fost amânată pentru data de 24 februarie. În clasament, CS Tomis își păstrează locul 7, cu 16 puncte. Lideră este Oltchim (30 p), urmată de HCM Roman (23 p), ambele cu un meci mai puțin disputat, U Cluj (23 p), HCM Baia Mare (21 p), HC Zalău (21 p) și HC Dunărea Brăila (19 p). Etapa viitoare (joi, 4 martie), CS Tomis va juca la București, în compania Rapidului. *** Aseară, la Râmnicu Vâlcea, campioana României, Oltchim, a susținut cea de-a treia partidă din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor, adversară fiindu-i Viborg HK (Danemarca), formație la care este legitimată și Cristina Vărzaru. După 60 de minute, victoria a revenit româncelor, cu scorul de 27-26, iar în urma acestui rezultat, echipa lui Radu Voina ocupă locul 1 în clasament, fiind foarte aproape de calificarea in semifinale. În celălalt meci al grupei, Dinamo Volgograd - Hypo Viena 27-21.