Cupa Mondială de kaiac-canoe, Regata de la Duisburg Ambarcațiunile României se mențin pe linia de plutire

de Sorin MIHALACHE Marţi, 08 Iunie 2010 787
Delegația României s-a întors cu trei medalii - una de aur, una de argint și una de bronz - de la Regata de la Duisburg, competiție desfășurată zilele trecute, contând pentru etapa a treia a Cupei Mondiale la kaiac-canoe. Aurul a fost adus de membrii echipajului canoe 4 (Mihai Simion, Florin Comănici, Silviu Simioncencu, Nicolae Bogdan), Liviu Dumitrescu și Victor Mihalachi au cucerit argintul la canoe 2, ambele probe pe distanța de 500 m, iar cei doi canoiști români au ocupat un alt loc pe podium, trei, și pe distanța de 1.000 m. În clasamentul general pe medalii, România a ocupat locul nouă. Germania a fost prima în această ierarhie (12 aur - 5 argint - 2 bronz), urmată de Marea Britanie (3 aur - 1 argint - 3 bronz).