Farul a bătut la Cluj, dar a pierdut locul întâi

de Marian BOCAI Luni, 18 Aprilie 2011 783
Farul Constanța a câștigat cu 44-21 meciul de sâmbătă, de pe terenul lui CSU Cluj, contând pentru etapa a patra a SuperLigii de rugby. Partida a fost mai strânsă în prima repriză, când Farul a condus doar cu 13-9, după ce Cluj a fost în avantaj de două ori (min. 6: 3-0, min. 15: 6-3). După pauză, "marinarii" nu le-au mai dat nicio șansă gazdelor și, timp de 20 de minute de la startul reprizei secunde, au înscris numai ei (24 de puncte), distanțându-se la 37-9. Pe final, CSU Cluj a avut o răbufnire de orgoliu și a reușit și ea două eseuri, meciul încheindu-se la diferență de 23 de puncte în favoarea Farului, care a marcat în total cinci eseuri, toate transformate, și trei lovituri de pedeapsă. Prin acest succes (al patrulea de la startul campionatului, din tot atâtea meciuri), cu bonus ofensiv, dobrogenii acumulează 19 puncte în clasament, dar coboară de pe locul întâi pe doi, detronați la esaveraj (206-32 / 174-53) de Știința Baia Mare, care, tot sâmbătă, a dispus pe teren propriu de CSU Arad cu un scor-fluviu, 105-0. Într-un alt meci al etapei, Steaua - Dinamo 26-16. În runda viitoare, Farul întâlnește la Constanța Steaua, sâmbătă, 23 aprilie, de la ora 11, în direct la GSP TV.