A început Campionatul Mondial de Formula 1 Fernando Alonso a câștigat Marele Premiu al Bahrainului

de Sorin MIHALACHE Luni, 15 Martie 2010 387
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Fernando Alonso, a câștigat primul Grand Prix al sezonului 2010 din Campionatul Mondial de Formula 1, după ce s-a impus, ieri, în Marele Premiu al statului Bahrain. Alonso a fost urmat de coechipierul său de la Ferrari, brazilianul Felipe Massa, în timp ce britanicul Lewis Hamilton, de la McLaren, a fost al treilea. Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a ocupat locul patru, urmat de conaționalul său Nico Rosberg (Mercedes). Septuplul campion mondial, Michael Schumacher (Mercedes), revenit în competiție după trei ani, pentru a da un plus de farmec "Marelui Circ", a terminat cursa din Bahrain pe locul șase, fiind urmat de campionul mondial en-titre, britanicul Jenson Button, de la McLaren. Locul opt a fost ocupat de australianul Mark Webber (Red Bull), pe nouă s-a clasat italianul Vitantonio Liuzzi (Force India), în timp ce brazilianului Rubens Barrichello (Williams) i-a revenit poziția a 10-a, ultima aducătoare de puncte.