Handbal / Surpriză de proporţii! CS Dinamo, surclasată de FC Porto, în Liga Campionilor

de Sorin MIHALACHE Joi, 09 Februarie 2023 277
Echipa masculină de handbal CS Dinamo Bucureşti a suferit un eşec sever şi totodată surprinzător, scor 23-32 (13-14), în partida cu FC Porto, disputată în deplasare, contând pentru Grupa A a Ligii Campionilor.
Campioana României a făcut o primă repriză destul de bună, a condus cu 8-6 (min. 14) şi 10-7 (min. 18), dar lusitanii, fără victorie până acum în actuala stagiune, au reuşit să întoarcă scorul şi la pauză conducea cu 14-13.
În partea a doua a jocului, echipa antrenată de Xavi Pascual a cedat total, marcând doar două goluri în ultimele zece minute!
Pentru CS Dinamo, au înscris Ante Kuduz 6 goluri, Andrii Akimenko 6, Nicuşor Negru 4, Ali Zein 3, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Eduardo Gurbindo Martinez 1, Alex Pascual Garcia 1, Lazar Kukic 1.
Portarul Saeid Heidarirad a apărat 11 aruncări (28,95%).
Iată şi celelalte rezultate înregistrate în partidele din grupă:
PPD Zagreb - Paris Saint-Germain Handball 30-33
Telekom Veszprem - GOG Gudme 36-37.
Joi, 9 februarie, se va disputa partida Orlen Wisla Plock - SC Magdeburg.
Clasament
1. Paris Saint-Germain Handball 18 puncte (11 jocuri)