INFO JO 2008

de Sorin MIHALACHE Luni, 25 August 2008 200
# Echipa națională de handbal feminin a României a câștigat, sâmbătă, cu scorul de 34-30 (17-15), partida disputată în compania naționalei Suediei și a ocupat locul șapte în clasamentul general. Pentru România, condusă de pe margine, pentru ultima oară, de antrenorul Gheorghe Tadici, au marcat Ionela Gâlcă-Stanca, Adina Meiroșu-Fiera (câte 6), Mihaela Senocico, Valentina Elisei-Ardean (câte 5), Ramona Maier, Cristina Neagu (câte 3), Carmen Amariei-Lungu, Narcisa Lecușanu (câte 2), Adriana Nechita-Olteanu și Aurelia Brădeanu (câte 1). Titlul olimpic a fost cucerit, în premieră, de Norvegia, care, în marea finală, s-a impus clar, 34-27, în fața Rusiei. În finala mică, selecționata Coreei de Sud a depășit Ungaria, scor 33-28, asiaticele adjudecându-și medalia de bronz. # Canoistul român Florin Mironcic a terminat, sâmbătă, pe locul șapte finala probei individuale pe distanța de 500 de metri, fiind cronometrat cu timpul de un minut, 49 secunde, 861 sutimi. Campion olimpic a devenit rusul Maxim Opalev (1:47,140), argintul a fost câștigat de spaniolul David Cal (1:48,39), în timp ce pe trei s-a clasat Iuri Cheban (Ucraina; 1:48,766). # În finala probei de canoe dublu pe distanța de 500 de metri, desfășurată sâmbătă, echipajul românesc Iosif Chirilă / Andrei Cuculici s-a clasat pe locul șase, cu timpul de un minut, 43 secunde, 195 sutimi, departe de podium. Aceasta a fost ultima finală în care au fost calificați sportivi români. Delegația tricoloră, formată din 102 sportivi, a câștigat la Beijing opt medalii (patru de aur, una de argint și trei de bronz), situându-se, în topul final pe națiuni, pe poziția a 17-a.