Vineri, 05 Iunie 2026

Naționala de handbal feminin a României a câștigat Trofeul Carpați

de Cuget Liber Luni, 24 Noiembrie 2008 437 1 min citire
Echipa națională de handbal feminin a României a trecut, ieri, de reprezentativa similară a Germaniei, scor 32-30 (17-11), în ultimul joc al tricolorelor din cadrul Trofeului Carpați de la Cluj, și a reușit astfel să câștige competiția.
Selecționerul Radu Voina a folosit toate jucătoarele pe care le-a avut la dispoziție, dar, cu toate acestea, jocul tricolorelor a fost bun, astfel că, în minutul 40, România conducea cu opt goluri diferență. A urmat o perioadă de cădere a româncelor, iar adversarele au profitat și au reușit să egaleze. În cele din urmă, fetele antrenate de Radu Voina și-au revenit și au reușit să se impună la o diferență de doar două goluri.
Pentru România, au marcat Valentina Ardean-Elisei, Ramona Maier (câte 6), Narcisa Lecușanu, Cristina Neagu (câte 5), Carmen Amariei Lungu (4), Oana Manea (2), Adina Meiroșu Fiera, Cătălina Cioaric, Florina Bârsan și Camelia Balint (câte 1).
În celălalt meci al zilei, Ucraina a învins Croația și a reușit să prindă locul doi în clasamentul competiției.
În primele două meciuri de la Trofeul Carpați, România a reușit două victorii, cu Ucraina (32-28) și Croația (26-23).
Clasamentul final al Trofeului Carpați: 1. România 6 p, 2. Ucraina 4 p, 3. Germania 4 p, 4. Croația 0 p.
În urma acestui succes, România și-a adjudecat trofeul cu numărul 28 la Turneul Carpați, naționala fiind urmată în clasament de Germania (8 trofee), Danemarca, Iugoslavia (câte 2), Ucraina și Rusia (câte 1).
Taguri
Articolul anterior Constructorul-Cleopatra, adio play-off!
Articolul următor Mai vicleni decât Ulise

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei