Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Președintele Federației Ucrainene e gata să-l oferteze pe Mircea Lucescu

de Cuget Liber Joi, 03 Decembrie 2009 1006 < 1 min citire
Președintele Federației de Fotbal din Ucraina, Grigori Surkis, a anunțat, ieri, că este pregătit pentru a-i face o ofertă oficială tehnicianului român Mircea Lucescu, de la Șahtior Donețk, pentru a prelua prima reprezentativă.
"Sunt gata să discut propunerea mea atât cu Rinat Ahmetov, cât și cu Mircea Lucescu. A fost declarat cel mai bun antrenor din România, deci ar fi o soluție bună. Aș fi recunoscător dacă aș primi un răspuns adecvat la oferta mea", a afirmat Surkis.
Surkis a declarat încă de săptămâna trecută că îl dorește pe antrenorul român în funcția de selecționer, după ce, cu Alexei Mihailicenko pe banca tehnică, Ucraina a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2010.
Mircea Lucescu a preluat Șahtior Donețk în 2004, iar de atunci a câștigat 3 titluri de campioană a Ucrainei (2005, 2006, 2008), o Cupă a Ucrainei (2008) și două Supercupe (2005, 2008), dar și ultima ediție a Cupei UEFA (2009).
Taguri
Articolul anterior Componența grupelor de calificare se va stabili pe 7 februarie
Articolul următor "Cand esti, sa intrii sa imi zici daca o sti"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei