Seara în care Arena Naţională a prins din nou viaţă. Calificare dramatică pentru FCSB în faţa a 20.000 de oameni

de Mircea GHIȚĂ Vineri, 29 Iulie 2022 362
FCSB pierduse manşa tur din preliminariile Conference League cu 0-1 pe terenul georgienilor de la Saburtalo, iar returul se anunţa unul infernal pentru roş-albaştrii. După ce Toni Petrea şi-a dat demisia, la echipă a fost instala fostul idol din Ghencea, Nicolae Dică, cel care a avut doar două zile să pregătească partida cu georgienii. Cu aproximativ 20 de mii de oameni în tribunele Arenei Naţionale, FCSB a început furibund meciul şi şi-a creat ocazii încă din primele minute. Purtaţi pe umeri de suporterii înflăcăraţi, roş-albaştrii au deschis scorul prin Dawa, cel care a marcat după o lovitură superbă de cap. În minutul 55 Edjouma a făcut 2-0 pentru FCSB după o pasă bună primită de la Tavi Popescu. Georgienii nu au renunţat la luptă şi în minutul 69 au făcut 2-1 prin Sikharulidze, pentru ca 9 minute mai târziu să restabilească egalitatea prin Tabatadze. La acest scor FCS era eliminată, însă vicecampioana României a preluat conducerea după doar 2 minute de la golul egalizator al oaspeţilor. Florinel Coman a spart gheaţa şi a înscris în minutul 80 la mult timp după ce nu o mai făcuse. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, FCSB a primit o lovitură de la unsprezece metri şi Radunovic a transformat-o ca la manual, reuşind astfel să aducă calificarea roş-albaştrilor în turul al treilea preliminar din UEFA Conference League. Celelalte două echipe româneşti care au evoluat tot aseară s-au calificat şi ele. Universitatea Craiova a trecut cu 3-0 de Vllaznia, în timp ce Sepsi Sfîntu Gheorghe i-a învins cu emoţii pe slovenii de la Olimpija Liubijana după loviturile de departajare.

Sursa Foto: Facebook FCSB