Vineri, 05 Iunie 2026

TENIS / Karolina Pliskova, în sferturile de finală, la Australian Open

de Cuget Liber Luni, 23 Ianuarie 2017 182 < 1 min citire
TENIS / Karolina Pliskova, în sferturile de finală, la Australian Open
Karolina Pliskova (5 WTA), cap de serie numărul 5, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o pe Daria Gavrilova (Australia, locul 26 WTA), favorita 22, scor 6-3, 6-3. 
Pliskova s-a impus după o oră și 12 minute. În urma acestui rezultat, scorul întâlnirilor directe dintre Pliskova și Gavrilova a devenit 3-0 în favoarea jucătoarei din Cehia. 
Pliskova și-a asigurat urcarea pe poziția a treia în ierarhia mondială, cea mai bună clasare din carieră. 
Simona Halep își păstrează momentan locul 4 WTA, cea care a coborât în clasament fiind poloneza Agnieszka Radwanska. Fosta ocupantă a locului 3 mondial a fost eliminată de croata Mirjana Lucic-Baroni, scor 6-3, 6-2, în turul al doilea al competiției de la Melbourne. 
Taguri
Articolul anterior Poliția germană a arestat un presupus terorist
Articolul următor Guvernul amână acordarea tichetelor de masă, a tichetelor cadou, a primelor, cupoanelor sociale pentru elevi, precum și cei 500 de euro pentru nou-născuți

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei