Victor Hănescu abandonează, iar Sorana Cârstea bifează prima înfrângere la Cupa Hopman

de Sorin MIHALACHE Miercuri, 06 Ianuarie 2010 369
Echipa României a debutat cu stângul în întâlnirea cu formația Spaniei, din Grupa A a Cupei Hopman, Sorana Cârstea înclinându-se, ieri, în fața Mariei Jose Martinez Sanchez. În vârstă de 19 ani, jucătoarea română nu a mai putut repeta performanța de săptămâna trecută, când a învins-o pe Samantha Stosur (nr. 13 WTA), și a pierdut disputa cu iberica Martinez Sanchez, a 26-a jucătoare a lumii, scor 4-6, 3-6. În primul set, s-a mers cap la cap până la 3-3, când spaniola a reușit primul break al meciului. Sorana n-a putut recupera handicapul și adversara sa era bucuroasă la finele parțialului. În setul secund, tot iberica a început mai bine, conducând cu 2-0, dar Sorana a găsit resursele pentru a egala, 2-2. Din păcate, până la final, târgoviș-teanca a cedat patru din următoarele cinci jocuri și Spania conducea la general cu 1-0. În cea de-a doua partidă de simplu a zilei de ieri, crucială pentru România, Victor Hănescu l-a înfruntat pe Tommy Robredo (nr. 16 ATP), adversar pe care "Hăne" îl bătuse în 2005, pe cimentul de la New Haven. Din păcate, de data aceasta, din pricina problemelor medicale, românul a abandonat la finele setului întâi, cedat cu 3-6. Astfel, Spania s-a desprins decisiv, 2-0. România are programat următorul meci mâine, împotriva formației Statelor Unite ale Americii (Melanie Oudin / John Isner).