Viitorul s-a chinuit și cu CF Brăila, fiind salvată iar de Hertu

de Marian BOCAI Luni, 18 Octombrie 2010 736
După cinci etape consecutive în care nu a obținut niciun succes în Liga a II-a, Viitorul Constanța a realizat, în sfârșit, și o victorie, dispunând, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, de "lanterna" CF Brăila, în etapa a opta a campionatului. Cele trei puncte au venit însă greu, Viitorul revenind pe tabelă în minutele 78 (Banoti, din penalty) și 86 (Hertu), după ce Stăncioiu deschisese scorul pentru oaspeți, în minutul 52, tot de la 11 m. Se vede treaba că lui Hertu îi vine ca o mănușă rolul omului decisiv al Viitorului, vârful înscriind pentru a treia oară până acum un gol extrem de prețios, după isprăvile din meciurile cu Ceahlăul (2-2) și FC Botoșani (2-2), când a salvat câte un punct în prelungiri. Antrenorii Viitorului, Cătălin Anghel și Norbert Niță, au jucat cu: C. Popa - I. Călin, I. Posteucă (cpt.) (72 M. Rusu), Ignat, Rențea - Benzar, Larie (46 Banoti), Cârstocea (55 R. Lupu) - Cristocea, Hertu, Chițu. În urma acestei victorii, Viitorul a urcat în clasament de pe locul nouă pe cinci. Săgeata Năvodari a cedat însă șefia clasamentului, coborând pe doi, după ce, ieri, a pierdut meciul din deplasare cu FC Snagov, 0-2 (Nistor 27, A-dam 89), iar, sâmbătă, Ceahlăul a câștigat. Tehnicianul oaspeților, Aurel Șunda, a folosit jucătorii: Fl. Olteanu - C. Dinu, Goșa (cpt.), Fl. Popa, Al. Vlad (74 V. Alexan-dru) - Olah, Boroștean, Vezan, M. Gheorghe (55 Itu) - Jianu, S. Chițu (63 Șicu).