Reactoarele 3 și 4 de la Cernavodă ar trebui să devină operaționale din 2018, respectiv 2019

245
< 1 min citire
Unitățile 3 și 4 de la centrala nucleară de la Cernavodă ar trebui să devină operaționale începând cu anul 2018, respectiv 2019, a anunțat joi Alexandru Havris, șef serviciu analiză în cadrul NuclearElectrica, potrivit Realitatea.net.
Prezent la o conferinta organizat de Ziarul Financiar, Havris a aratat ca cele 2 reactoare noi vor furniza aproximativ 12% din necesarul national de energie.
Potrivit reprezentantului NuclearElectrica, in anul 2009 a fost creata compania de proiect EnergoNuclear, in care actionari sunt deocamdata companiile NuclearElectrica, Enel si ArcelorMittal.
Initial, EnergoNuclear a avut 7 actionari, insa grupurile energetice RWE (Germania), GDF Suez (Franta-Belgia) si Iberdrola (Spania) au anuntat in luna ianuarie ca se vor retrage din proiect, motivand incertitudinile economice privind piata energiei.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0658 secunde