Utilajele industriale, în topul preferințelor hoților anul acesta

175
1 min citire
S-a furat în trei luni cât în doi ani. Polițiștii de Frontieră au găsit din ianuarie și până acum 50 de utilaje industriale aduse ilegal din toată Europa. Ultimul a fost descoperit joi, la Constanța, potrivit Realitatea.net. Rețelele de hoți au planul de acțiune bine pus la punct și fură doar la comandă de peste hotare. Astfel, după vânzarea unui buldozer, în buzunarele tâlharilor intră minimum 50.000 de euro.
Hoții nu trec la acțiune până când nu au deja comanda dată. Din țări precum Italia, Franța, Belgia sau Olanda aduc ce dorește clientul. Înainte să plece la atac, clienții le spun modelul de utilaj dorit și se înțeleg la preț.
Hoții fură buldozere, excavatoare, tractoare sau compactoare. Motivul pentru care și-au schimbat tactica și au renunțat la furtul de mașini, este de ordin financiar. Dacă un autoturism poate fi vândut cu doar câteva mii de euro, în cazul utilajelor industriale, prețul este de ordinul zecilor sau chiar a sutelor de mii de euro.
Pentru un buldozer, hoții cer între 50.000 și 100.000 de euro. De la începutul anului, polițiștii de frontieră au găsit 50 de astfel de utilaje. Cifra este alarmantă, ținând cont că, în 2009 au fost descoperite 32, iar în 2010, 20.
Cea mai mare acțiune a polițiștilor de frontieră pentru prinderea hoților de buldozere a fost în 2009, în județul Maramureș. Un an mai târziu, alte zeci de descinderi au avut loc în Constanța.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0297 secunde