Actorul Grig Chiroiu, cunoscut pentru rolul caporalului Pupăză din serialul TV „Trăsniţi în NATO”, va candida din partea PNL la funcţia de primar al staţiunii Băile Olăneşti.
Anunţul a fost făcut, joi, de deputatul Laurenţiu Cazan, preşedintele organizaţiei PNL Olăneşti, într-o conferinţă de presă la care a participat şi actorul, înscris iniţial în competiţia internă a Filialei Vâlcea a PNL pentru desemnarea candidatului la funcţia de preşedinte al CJ Vâlcea.
„La Consiliul Judeţean am avut cea mai mică pondere din ce am înţeles eu. Nu m-a interesat foarte mult sondajul. La sondajul pe localitate, din câte ştiu, înainte să-mi anunţ intenţia, eram cam vreo 35% sau ceva de genul acesta, la câteva procente după actualul primar", a spus Chiroiu, despre motivul pentru care a ales să candideze la Primăria Băile Olăneşti.
Actorul spune că, de fapt, este vorba de o „strategie politică” pe care liderii PNL Vâlcea au gândit-o în cazul lui, mai ales că în urmă cu câteva zile liberalii anunţaseră un alt candidat la Primăria Băile Olăneşti.
Actrița Magda Catone a fost exclusă din PNL
Actrița Magda Catone a fost exclusă din PNL. Decizia a fost luată de membrii Biroului Politic PNL Sector 2 după ce aceasta nu ar fi respectat disciplina de partid și s-ar fi opus constant viziunii politice a partidului, scrie realitatea.net.
Imediat după ce a primit vestea, Magda Catone a spus că este o decizie nedreaptă și că după 40 de ani, cariera sa se încheie neașteptat.
Mai mult, actrița spune că speră să nu fie o decizie definitivă şi că ar vrea să meargă mai departe pentru a-şi continua proiectele culturale pe care le-a început, însă vrea să pună pe primul loc bunăstarea comunităţii.
Împreună cu actrița, și viceprimarul Adrian Costache a fost exclud din PNL din același motiv.