Cadrele medicale și polițiștii se păzesc cu măști de virusul AH1N1

228
1 min citire
Polițiștii de frontieră și cadrele medicale vor purta măști de protecție, ca măsură contra infectării cu virusul AH1N1, a anunțat, vineri, ministrul Sănătății, Ion Bazac. Ministrul a mai anunțat că, în curând, și funcționarii care lucrează în prima linie de contact cu publicul, cât și personalul de la liniile aeriene care vin din țările de peste ocean vor purta astfel de echipamente de protecție.
Ministerul Administrației și Internelor a început să distribuie măștile, care pot fi folosite 24 de ore. "În prezent, pandemia de noua gripă este moderată, astfel că, deocamdată, nu vom lua alte măsuri în afară de acestea", a subliniat ministrul. Măsuri suplimentare față de cele anunțate vor fi luate atunci când rata de atac a virusului, respectiv procentul din populație afectat va fi mai mare de 0,5%. În cazul în care rata va depăși 2%, se va trece la măsuri extreme, printre care izolarea socială, asigurarea stocurilor de provizii și, probabil, închiderea granițelor. În prezent, în România au fost diagnosticate 11 cazuri de infectare cu virusul gripei porcine, iar în spital mai sunt internați doar doi.
Bilanțul realizat de Organizația Mondială a Sănătății arată că la nivel mondial au fost confirmate 29.669 cazuri în 74 de țări și 145 de decese.
În SUA au fost contaminate 13.217 de persoane, iar 27 dintre cazuri au fost mortale, în Mexic au fost contaminate 6.241 persoane, iar 108 bolnavi au murit, iar în Canada au mai fost confirmate 532 de cazuri, bilanțul ajungând la aproape 3.000.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0277 secunde