Controverse în Marea Britanie! Un fost ministru britanic a propus ca pensionarii din Regat să culeagă fructe și legume, în locul imigranților români

172
< 1 min citire
Controverse în Marea Britanie! Un fost ministru britanic a propus ca pensionarii din Regat să culeagă fructe și legume, în locul imigranților români - mareabritanie-1458038744.jpg
Owen Paterson a propus un lucru inedit. Un fost ministru britanic a stârnit controverse în Marea Britanie după ce a propus ca pensionarii din Regat să culeagă fructele și legumele pentru a reduce numărul de imigranți români și bulgari angajați sezonieri. Dezvăluirea a fost făcută de un alt fost ministru, care a scris o carte despre perioada în care a făcut parte din fostul Guvern David Cameron.
David Laws a scris că fostul său coleg conservator, Owen Paterson, a venit cu această idee după ce s-a propus să se pună capăt unui program prin care erau aduși migranți din Bulgaria și România pentru a munci în ferme britanice, notează Huffington Post.
În cartea sa, publicată în foileton în The Mail on Sunday, Laws scrie că "atunci când un coleg a sugerat că decizia va fi nepopulară în rândul fermierilor, care nu vor mai reuși să angajeze cu ușurință mână de lucru ieftină pentru munca grea, domnul Paterson i-a replicat sfidător «Dar m-am gândit la acest lucru, cred că am răspunsul. Vor încerca să determinăm mai mulți pensionari britanici să culeagă niște fructe și legume de pe câmp»"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Vineri, 11 Martie 2016
Stire din Actualitate : Regina Elisabeta, acuzată grav!
Sâmbătă, 20 Februarie 2016
Stire din Actualitate : "Brexit": "S-a ajuns la un acord"
Pagina a fost generata in 0.044 secunde