Italia va urma deciziile Uniunii Europene cu privire la noi sancţiuni împotriva Rusiei, în special un posibil embargo asupra gazelor naturale, care însă nu este pe masă deocamdată, a afirmat premierul Mario Draghi.
„Nu este o ipoteză discutată în acest moment, dar situaţia este în continuă schimbare", a declarat el presei după o şedinţă de guvern.
Italia este foarte dependentă de gazul rusesc, deoarece importă 95% din gazul pe care îl consumă, din care aproximativ 40% provine din Rusia.
„Astăzi, embargoul asupra gazelor nu este încă pe masă", a insistat Mario Draghi.
„Masacrele din Ucraina incită la adoptarea unor sancţiuni şi mai dure", a spus el.
„Toate ţările aliate se întreabă ce se poate face pentru a opri Rusia Urmăm ceea ce decide Uniunea Europeană", a subliniat premierul italian, citat de Agerpres.
„Dacă ni se propune un embargo asupra gazelor, vom urma UE pe această cale, ne dorim cel mai eficient instrument pentru a ajunge la pace", a explicat el.
De asemenea, Mario Draghi a dorit să fie liniştitor: „Dacă livrările de gaze (ruseşti) s-ar opri astăzi, am fi acoperiţi până la sfârşitul lunii octombrie cu rezervele noastre, nu ar exista consecinţe".