Europenii și viitoarea administrație americană, "pe picior de egalitate"

225
< 1 min citire
Miniștrii de externe spaniol, Miguel Angel Moratinos, francez, Bernard Kouchner, și portughez, Luis Amado, cer un parteneriat transatlantic "pe picior de egalitate" cu viitoarea administrație americană, relatează AFP.
Această luare de poziție, apărută în Le Monde, a fost difuzată în condițiile în care Bush sosește la Paris, penultima etapă a turneului de adio în Europa, cu șase luni înaintea plecării de la Casa Albă.
"UE și Statele Unite au știut, împreună, să reacționeze la problema reprezentată de 11 septembrie. Însă intervenția americană din Irak și diferențele de strategie au împiedicat să se obțină întregul potențial al relațiilor transatlantice și să se construiască un parteneriat solid, exigent, pe picior de egalitate", au scris cei trei.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0339 secunde