Iranul avertizează: Atacurile SUA vor avea consecinţe veşnice

84
< 1 min citire
Iranul avertizează: Atacurile SUA vor avea consecinţe veşnice - 1-1750575880.jpg
Atacurile americane asupra siturilor nucleare din Iran vor avea consecinţe veşnice, a avertizat ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, informează agenţia AFP.
Evenimentele sunt revoltătoare şi vor avea consecinţe veşnice", a transmis Araghchi, denunţând „comportamentul extrem de periculos, anarhic şi criminal al Statelor Unite". „Iranul îşi rezervă toate opţiunile pentru a-şi apăra suveranitatea, interesele şi poporul", a adăugat el.
Araghchi a acuzat SUA de comiterea unei încălcări grave a Cartei ONU, a dreptului internaţional şi a Tratatului de neproliferare nucleară prin atacarea a ceea ce el a descris drept instalaţii nucleare paşnice.
Fiecare membru al ONU trebuie să fie alarmat de acest comportament extrem de periculos, ilegal şi criminal", a declarat şeful diplomaţiei iraniene. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.0876 secunde