NATO va investi 1 miliard de dolari pentru infrastructura apărării antirachetă din Europa

295
1 min citire
NATO va investi 1 miliard de dolari pentru infrastructura apărării antirachetă din Europa - 14nato-1341388046.jpg
Țările membre NATO s-au angajat să ofere peste un miliard de dolari pentru a asigura operaționalitatea scutului antirachetă din Europa, a anunțat Frank A. Rose, consilier al subsecretarului de stat american pentru controlul armelor, informează Agerpres.
'La summitul de la Lisabona, șefi de stat și de guvern ai NATO au decis și extinderea programului NATO Active Layered Theater Ballistic Missile Defense (ALTBMD) pentru a servi drept o rețea de comandă, control și comunicații care să sprijine această nouă capabilitate', a declarat Rose cu ocazia celei de-a 8-a Conferințe Internaționale asupra Apărării Antirachetă de la Paris.
'Aliații NATO s-au angajat să investească peste 1 miliard de dolari în infrastructura de comandă, control și comunicații pentru a sprijini apărarea antirachetă a NATO', a mai spus el, citat de agenția RIA Novosti.
Rusia și NATO au căzut de acord să coopereze asupra sistemului de apărare antirachetă european cu ocazia summitului de la Lisabona din noiembrie 2010. NATO consideră că ar trebui să existe două sisteme independente care schimbă informații între ele, în timp ce Rusia agreează un sistem comun cu o interoperabilitate deplină.
Moscova a rămas fermă pe poziții în ceea ce privește opoziția sa față de desfășurarea unor sisteme de apărare antirachetă în apropierea granițelor sale, apreciind că acestea ar fi o amenințare pentru securitatea sa. NATO și SUA susțin că scutul va apăra membrele NATO împotriva unor rachete ce ar proveni din Coreea de Nord și Iran și nu ar viza direct Federația Rusă. Kremlinul insistă însă pentru obținerea unor garanții legale din partea Washingtonului în acest sens.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0345 secunde