Polonia, mulțumită de activitatea sa la președinția UE

2890
< 1 min citire
Polonia a reușit să promoveze 54 de acte legislative și a organizat 400 de evenimente culturale în zece capitale în timpul președinției sale europene, care se încheie la 31 decembrie, a declarat ministrul polonez pentru Afaceri Europene, Mikolaj Dowgielewicz, citat de Radio Polonia.
Dowgielewicz susține că statele membre consideră președinția poloneză a UE "un succes", în timp ce 68 la sută dintre polonezi o văd într-o lumină pozitivă, potrivit unui sondaj de opinie.
Karel Lannoo, de la Centrul European pentru Studii Politice din Bruxelles, a declarat, pentru Radio Polonia, că el consideră că încheierea negocierilor privind pachetul de reforme economice și apelul la unitate sunt un succes diplomatic aparte pentru președinția UE.
Eforturile Poloniei în sfera culturală au fost coordonate de Institutul Adam Mickiewicz în colaborare cu institutele culturale poloneze și ambasadele din lumea întreagă.
Polonia va preda președinția semestrială a Uniunii Europene Danemarcei. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Marţi, 15 Noiembrie 2011
Stire din Actualitate : UE a aprobat scannerele corporale
Pagina a fost generata in 0.0536 secunde