Președintele parlamentului iranian, primit de premierul turc, la Istanbul

221
< 1 min citire
Președintele parlamentului iranian, primit de premierul turc, la Istanbul - iran-1353842650.jpg
Președintele parlamentului iranian, Ali Larijani, s-a întâlnit, sâmbătă, la Istanbul, cu premierul turc, Recep Tayyip Erdogan, a informat agenția de presă Anatolia, preluată de AFP. Cei doi lideri politici, ale căror țări au poziții divergente în conflictul sirian, au discutat cu ușile închise, timp de două ore, în biroul din Istanbul al prim-ministrului turc, a mai anunțat Anatolia, fără să ofere alte detalii.
Iranul este unul dintre principalii susținători ai regimului președintelui sirian, Bashar Al-Assad, iar Turcia acordă ajutorul său opoziției și a solicitat Alianței Nord-Atlantice, din care face parte, instalarea în scop defensiv de rachete sol-aer Patriot de-a lungul frontierei sale cu Siria. Teheranul a criticat vehement proiectul de amplasare a rachetelor Patriot, purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ramin Mehmanparast, afirmând că aceasta "nu va face decât să agraveze și să complice mai mult situația".
Larijani întreprinde un turneu prin Orientul Mijlociu, în cursul căruia s-a deplasat în Siria, unde s-a întâlnit cu președintele Al-Assad, și în Liban. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0497 secunde