Președintele SUA l-a sunat pe Hollande înainte să își anunțe decizia privind atacurile în Siria

78
< 1 min citire
Președintele Statelor Unite, Barack Obama, l-a sunat, sâmbătă, pe omologul său francez, înainte să își anunțe decizia în dosarul sirian, au anunțat Casa Albă și o sursă din anturajul lui François Hollande.
Potrivit Casei Albe, "cei doi lideri au ajuns la un acord asupra faptului că membrii comunității internaționale ar trebui să transmită un mesaj hotărât regimului al-Assad și celor care se vor gândi să utilizeze arme chimice, pentru a le spune că aceste crime sunt inacceptabile și că cei care încalcă re-gulile internaționale vor trebui să dea soco-teală".
Aceeași sursă a adăugat că Obama "a mulțumit Franței pentru angajamentul său în numele principiilor", în dosarul sirian.
La rândul său, o sursă din anturajul președintelui francez a anunțat că, în cursul convorbirii, Obama și Hollande și-au reafirmat hotărârea de a acționa împotriva regimului de la Damasc. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0725 secunde