ȘOC ÎN EUROPA / Marea Britanie iese din UE. Britanicii au votat pentru BREXIT. REACȚIA PARLAMENTULUI EUROPEAN: "Nu este o criză"
Asculta stirea
- Astfel, pentru Brexit au votat 7.987.537 de britanici, după numărarea voturilor în 194 din totalul de 382 de circumscripții.
- Tabăra favorabilă rămânerii în UE este cotată cu 48,5% din voturi (7.511.196 de alegători).
- Prezența la vot a fost de 71,3%, conform datelor oficiale citate de Sky News
- Votul de la referendum arată discrepanțe regionale majore în cadrul Marii Britanii, atât Scoția, cât și Irlanda de Nord au votat pentru rămânerea în UE, în timp ce Anglia și Țara Galilor au votat majoritar pentru ieșire, relatează BBC News online și Reuters.
- Prim-ministrul de la Edinburgh, Nicola Sturgeon a declarat vineri că "Votul aici arată clar că oamenii din Scoția văd viitorul lor ca parte a Uniunii Europene". "Așteptăm rezultatul final din Marea Britanie la nivel, dar Scoția a vorbit. Și vorbit clar," a continuat oficialul.
- Londra a votat masiv pentru rămânerea în UE
- Nordul Angliei a votat cu o majoritate importantă pentru ieșirea din UE
- Scoția a votat cu o majoritate importantă pentru rămânerea în UE
- Țara Galilor a votat pentru ieșirea din UE (o surpriză a scrutinului)
- Irlanda de Nord a votat pentru rămânerea în UE
- Volatilitatea s-a accentuat pe măsura numărării voturilor, lira fluctuând într-un interval mai mare de 15 cenți americani, în timp ce probabilitatea calculată de casa de pariuri Oddschecker este 93% pentru ieșire, față de 23% joi.
- Lira este în declin cu 8,5%, la 1,3616 dolari pe unitate, după ce a atins 1,3467 dolari pe unitate, cel mai redus nivel din 1985.
- Indicele lire britanice, calcultat de Bloomberg, care urmărește evoluția monedei britanice în raport cu șapte valute importante, a coborât cu 8,4%, în timp ce indicele FTSE 100, pentru contractele care expiră în septembrie, a pierdut 7,6%.
- Declinul de 8,5% al lirei consemnat vineri marchează cea mai slabă evoluție a monedei consemnată vreodată, declinul fiind mai grav decât cel de 4,1% înregistrat în așa-numita Black Wednesday, când a ieșit din mecanismul europan al ratelor de schimb. În ziua respectivă, investitorul George Soros a pariat împotriva lirei, câștigând 1 miliard de dolari.
- Lira a coborât vineri cu până la 9,5% în timpul tranzacțiilor, acesta fiind cel mai grav declin consemnat după cel de 5,9% din 24 octombrie 1998, când piețele s-au prăbușit la nivel global, în timpul crizei financiare.
Comentează știrea
Aha ! E timpul ca sceleratii din conducerea Romaniei sa se gandeasca la romani,macar si pentru binele si confortul lor,al sceleratilor ! Cui I-a pasat ca niste oameni nu mai au cum sa supravietuiasca decat parasind tara,asta implicand drame? Da,romanii care muncesc cinstit in Anglia sunt de fapt romani izgoniti de regimurile din Romania,ei intretin pe cei ramasi inca cu sperante in tara si nu sunt considerati someri,adica ce p..a lor,se descurca si trebuie sa fie buni de votat cacaciosii care nu fac nimic decat sa se omoare intre ei pentru putere in folos propriu. Anglia se va descurca,e o putere economica cu traditie,acolo s-a infaptuit revolutia industriala,Romania?!!! Cand vom avea conducatori cu care sa nu ne fie rusine? Cand vom fi si noi la fel de demni ca britanicii in apararea locuitorilor Romaniei? Cand vom onora sangele eroilor morti degeaba ,adica doar pentru binele si bogatia unor tradatori de neam? Cand ne vom merita eroii cu care ne cacam pe noi ca suntem rude,ca le suntem urmasi? Nu,noi acum ne strofocam ca UE se clatina. Si ce? Insusi printul Charles se inclina in fata a ce a ramas din poporul adevarat Roman,noi nu suntem in stare,este ?!!! Ma bucur ca vor veni cei plecati sa scuture politrucii,sa vedeti ce va fi cand milioanele de romani buni se vor intoarce in tara condusa de japite!










