Polițiștii de frontieră constănțeni au depistat, sâmbătă seara, în jurul orei 18, într-un locaș special amenajat într-o autoutilitară, zece cetățeni din Bangladesh, care, ajutați fiind de un cetățean bulgar, intenționau să părăsească ilegal România pentru a ajunge în Grecia.
Potrivit purtătorului de cuvânt al IJPF Constanța, comisar șef Adrian Burcea, transportul a fost depistat în jurul orei 18, la PTF Negru Vodă, unde s-a prezentat pentru a ieși din țară cetățeanul bulgar Radosin Ivanco, în vârstă de 24 de ani, care conducea o autoutilitară înmatriculată în Bulgaria, fără încărcătură.
Polițiștii de frontieră au efectuat un control amănunțit asupra mașinii și, într-un locaș special amenajat, sub o podea falsă, au fost descoperite ascunse zece persoane care încercau să iasă ilegal din România.
Verificările efectuate au scos la iveală faptul că cetățenii respectivi, toți bărbați, sunt din Bangladesh și au vârste cuprinse între 23 și 34 de ani. Ei au intrat legal în România, cu pașapoarte naționale, și munceau, în baza unor vize de muncă, la o firmă din județul Olt.
În timpul cercetărilor, cei în cauză au declarat că doreau să ajungă în Grecia, dar pentru că nu aveau viză decât pentru spațiul Schengen au apelat la șoferul bulgar, care urma să-i transporte ilegal la destinație, ascunși în autoutilitară. Radosin Ivanco urma să primească la destinație suma de 1.500 de euro.
Comisarul șef Adrian Burcea ne-a declarat că polițiștii de frontieră le-au întocmit cetățenilor din Bangladesh actele premergătoare începerii urmăririi penale, sub aspectul comiterii infracțiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei, iar șoferul bulgar este cercetat pentru trafic de migranți.
Cercetările sunt continuate de polițiștii de frontieră în vederea depistării tuturor persoanelor implicate în organizarea și călăuzirea grupului.