Academia Română și-a ales patru noi membri corespondenți

25
< 1 min citire
Adunarea Generală a Academiei Române, reunită în sesiunea din 24 iunie 2026, a decis, prin vot secret, alegerea a patru noi membri corespondenți.
Potrivit hotărârii adoptate în cadrul ședinței, noii membri corespondenți ai Academiei Române sunt:
- Corin Braga - la Secția de filologie și literatură
- Daniel-Costin Beltiță la Secția de științe matematice
- Sergiu Coșeri - la Secția de științe chimice
- Alida Timar-Gabor - la Secția de științe geonomice
Alegerea noilor membri corespondenți reprezintă o recunoaștere a contribuțiilor științifice și academice aduse de aceștia în domeniile lor de activitate, în cadrul uneia dintre cele mai importante instituții de cultură și cercetare din România. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0357 secunde