Liceenii trebuie să-și cunoască opțiunile pentru carieră

328
< 1 min citire
Liceenii trebuie să-și cunoască opțiunile pentru carieră - e8f5a601f4b2229f2957cca9391d6f21.jpg
Parte a proiectului "Drumul meu în viață", finanțat de către Ministerul Tineretului și Sportului prin Direcția Județeană pentru Tineret Constanța, Asociația "Centrul pentru Resurse Civice" a derulat, recent, o acțiune de informare a 50 de elevi din anii terminali de liceu din Medgidia cu privire la opțiunile acestora pentru carieră, la terminarea liceului.
Printre cei prezenți la seminarul de informare s-au numărat elevi de la Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" și de la Colegiul Tehnic "Nicolae Titulescu". Le-au fost propuse spre analiză patru tipologii de profesii: funcționar în administrația publică, antreprenor, activist în sector neguvernamental și jurnalist, la final, elevii declarându-se mai informați cu privire la ce opțiuni au pentru carieră. Aceștia au la dispoziție și un website ce conține resurse utile în alegerea carierei, precum ghiduri de redactare a unui CV și a unei scrisori de intenție, modele de CV-uri și link-uri către site-urile web ale mai multor universități, dar și către angajatori. Site-ul poate fi accesat la adresa http://drumulmeu.resursecivice.ro.
Proiectul "Drumul meu în viață" se adresează viitorilor bacalaureați din Medgidia și Cernavodă, iar în perioada următoare sunt programate o serie de activități în Constanța.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0405 secunde