Tudor Gheorghe, pe scena Casei de Cultură din Constanța

Poeți și poeme "logodite" într-un gest nobil de iubire

599
3 min citire
Poeți și poeme
În maniera-i absolut personală, artistul Tudor Gheorghe a oferit melomanilor constănțeni vineri, 18 februarie, pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, un spectacol dedicat celui de-"Al cincilea anotimp - Femeia", în acompaniamentul corului și orchestrei Teatrului "Leonard" din Galați, condusă de Marius Hristache.
Poezia-cântec și cântecul-poem
Chiar dacă poezia de început a lui Romulus Vulpescu a fost un pic debusolantă, cu o înșiruire de doamne ce au marcat antichitatea, trecând chiar și prin "generația" modelelor lui Rubens, "pline de celulită, care astăzi n-ar avea nicio trecere la designerii noștri", spectacolul poartă amprenta unor poeți români de geniu, în a căror operă regăsim Femeia: Grigore Vieru, Nicolae Labiș, Mircea Micu, Tudor Arghezi, George Topârceanu, Marin Sorescu, Ion Horea.
Din interiorul castei feminine, trubadurul ne-a exemplificat poezia de debut din volumul soției sale, intitulat "Uneori femeile surâd". "…Copile sau mame sau duioase bunici cu năframe / surâd fără motivație / nu le deranjați atunci când le vedeți purtate de gând / nu le tulburați starea de grație".
Pe la mijlocul spectacolului, când sala aștepta amuțită o nouă incursiune, omul de cultură Tudor Gheorghe a ținut să-și exprime regretul că este nevoit să aducă de la Galați o filarmonică într-un oraș în care instituțiile de cultură au fost rase. "Ce păcat. Aici era o Filarmonică, un Fantasio… Veneam cu mult respect în fața acestui public iubitor de cultură. Dar uite așa vine câte unu’ la cultură și harșt… Precum ăsta de la Educație, care a nenorocit învățământul pentru multă vreme. Toți se cred Spiru Haret! O să vedeți dumneavoastră peste vreo 20 de ani!".
Spectacolul s-a încheiat cu "hitul" serii, pe versurile poeziei "În Archanghel", a lui Alexandru Macedonski. Aplaudat minute în șir la finalul concertului, trubadurul a refuzat să dea bis. Mai apoi, avea să ne declare, cu zâmbet hâtru oltenesc: "Spectacolele mele sunt construite de-așa manieră încât pleci și înțelegi ceva. Să dea bis Fuego!".
Pe 12 mai, din nou la Constanța
Turneul "Al 5-lea anotimp" urmează să mai ajungă pe scene din Brăila, Tulcea, Focșani, Bacău, Iași, Suceava, Botoșani, Timișoara, Arad, Oradea, Cluj, București, Ploiești… "Două zile concerte, o zi pauză" ne-a surprins maestrul.
În curând, se vor împlini zece ani de când Casa de Cultură a Sindicatelor din Constanța colaborează cu Tudor Gheorghe. "Dacă, prin 2002, veneau 300-400 de spectatori, acum am ajuns să-l rog pe maestru să revină, de dragul constănțenilor care nu au mai apucat un bilet la spectacolul de astă-seară", ne-a declarat directorul Gheorghe Ungureanu.
Și pentru că biletele la "Al 5-lea anotimp" s-au epuizat cu o săptămână înainte de concert, pe 12 mai, cu toate că nu obișnuiește să reia spectacolele, Tudor Gheorghe a acceptat invitația de a reveni pe scena Casei de Cultură din Constanța.
De asemenea, toamna acesta, urmează să aducă la Constanța un spectacol inspirat de poezia lui Grigore Vieru, concert pe care îl va susține singur cu chitara, "pentru că este un spectacol de cu totul altă factură".
Totodată, a declarat că în curând urmează să apară alte șase compact-discuri cu concertele sale.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.036 secunde