Luni, 29 septembrie, la apelul lansat de Alianța
Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), întreaga comunitate
de studenți este chemată să iasă în stradă, nu numai în București, și să își
exprime nemulțumirile, ca reacție la atitudinea ignorantă a decidenților față
de toate acțiunile prin care studenții au încercat să transmită guvernanților
că prevederile Legii nr. 141/2025 și O.U.G 156/2024 afectează negativ calitatea
actului educațional și restrâng accesul beneficiarilor direcți la educație.
„ANOSR a criticat ferm încă de la început atitudinea
guvernanților de a adopta măsurile de austeritate fără consultarea actorilor
interesați precum studenții, cadrele didactice și elevii, dar și ignoranța
arătată față de toate acțiunile prin care studenții au demonstrat faptul că
tăierea transportului feroviar și al fondului de burse sunt infime pentru
reducerea deficitului bugetar și că acestea reprezintă un atac direct al
Guvernului României asupra nevoilor de bază pe care studenții le au pentru
continuarea parcursului educațional, Guvernul uitând faptul că dreptul la
învățătură este un drept garantat de Constituția României.
Am subliniat în repetate rânduri faptul că tăierea
facilităților de transport, urmată de tăierile din fondul de burse, au un
impact economic infim, însă produc efecte negative din punct de vedere social
care afectează, în special, studenții aflați în situații socio-economice
vulnerabile. Aceste tăieri nu fac altceva decât să sporească și să încurajeze
studenții care nu își permit să se întrețină la studii să abandoneze sistemul
de învățământ superior, fenomen pe care România și-a asumat că îl va combate.
Nu ne vom opri din a ne spune public nemulțumirile și
așteptăm toată comunitatea studențească să iasă cu noi în stradă în 29.09.2025
pentru a face același lucru. Ne-am săturat să nu fim consultați, să nu conteze
ceea credem și spunem și să ne lovim de ignoranță și aroganță”, este mesajul
transmis de liderii ANOSR.
Până la această oră, se vor alia protestelor și studenții
de la Timișoara, Cluj-Napoca, Galați, Iași, Suceava, Baia Mare, Alba Iulia și
Sibiu.
La Constanța am luat legătura cu un reprezentant al Ligii
Studenților UMC care ne-a declarat că luni, 29 septembrie, vor fi ocupați cu
cazările, deci nu vor protesta. Un sondaj în rândul studenților Universității
„Ovidius” ne-a relevat faptul că aceștia nu intenționează să protesteze, 29
septembrie fiind ziua în care se deschide anul universitar.