Comisia de cultură din cadrul DRI se va reuni, în martie, la Constnața

467
< 1 min citire
Și anul acesta, președinția Comisiei de Cultură, culte și mass-media a revenit tot reprezentantei Uniunii Demo-crate Turce din România, Serin Gafar. De curând, la comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Minorităților Naționale de la Departamentului pentru Relații Interetnice au avut loc alegerile pentru funcțiile de președinți. Cu unani-mitate de voturi, Serin Gafar a fost realeasă la conducerea comisiei de cultură. Ca un element de noutate, pentru anul acesta, membrii comisiei au decis ca întâlnirile lunare să se desfășoare în teritoriu. Prima astfel de întâlnire va fi organizată la Constanța, la sfârșitul lunii martie.
Pentru anul 2008, comisia de cultură din cadrul DRI va derula o serie de activități axate pe aspectele interculturale, anul acesta fiind declarat oficial și Anul Interculturalității.
Și la comisia pentru învățământ și tineret din cadrul aceleiași structuri a fost realeasă tot o constănțeancă în funcția de președinte. Este vorba despre Zulfie Seidali, reprezentanta Uniunii Democrate a Tătarilor Turco - Musulmani din România în cadrul Consiliului Minorităților Naționale.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Pagina a fost generata in 0.028 secunde