În luna septembrie, traficul pe canalul Dunăre - Marea Neagră va fi de circa 2,7 milioane tone capacitate, potrivit estimărilor CN "Administrația Canalelor Navigabile" (ACN) Constanța.
După ce în iulie planul inițial a fost depășit cu 9%, ACN a înregistrat în prima jumătate a lunii septembrie un trafic de 1,35 milioane tone capacitate, realizând astfel planul propus.
În perioada 1-17 septembrie, cele două canale navigabile (Dunăre -Marea Neagră și Poarta Albă - Midia Năvodari) au fost traversate de peste 1.000 de nave, fiind efectuate 462 de ecluzări.
"Prognozele pentru luna septembrie sunt optimiste, deși a treia săptămână a fost marcată de condiții meteorologice nefavorabile. Nivelul apelor Dunării a scăzut și au apărut mai praguri în unele zone. Așteptăm însă o creștere a traficului, în special datorită precipitațiilor prognozate pentru această perioadă", spune Ovidiu Cupșa, directorul general al ACN Constanța.
Astfel, creșterea nivelului Dunării și stocurile de mărfuri anunțate de principalii transportatori de pe canal vor duce la un trafic de circa 2,7 milioane tone capacitate, menținându-se astfel trendul ascendent din ultimele trei luni.
De la începutul anului și până în prezent, traficul total pe canalele navigabile este de 19.659.411 tone capacitate. Au fost efectuate peste 6.000 de ecluzări, canalele fiind traversate de 13.630 de nave fluviale și convoaie de barje. Oficialii ACN estimează, pentru 2008, un trafic total de circa 28 - 29 milioane tone capacitate.
"Pentru perioada de iarnă, suntem pregătiți să susținem desfășurarea unui trafic fluent pe canalele navigabile, chiar dacă vom avea parte de condiții nefavorabile pentru navigație", mai spune Ovidiu Cupșa.