Dacia Duster a obținut trei stele la testele de siguranță

321
< 1 min citire
Dacia Duster a fost și ea supusă crash testului. Modelul nu a obținut însă decât trei stele, din maximum de cinci, la testele de siguranță, iar inginerii Euro NCAP au declarat că acest model este departe de a fi impresionant din acest punct de vedere.
"Duster nu a reușit să impresioneze Euro NCAP. Performanțele mașinii în materie de siguranță sunt mult sub cele demonstrate de alte automobile noi prezente pe piața europeană. Este dezamăgitor că Renault nu acordă siguranței mașinilor Dacia aceeași prioritate pe care o acordă automobilelor produse sub marca proprie", menționează Euro NCAP într-un comunicat.
Dacia Duster a obținut un scor de 74% pentru protejarea pasagerilor adulți, 28% pentru siguranța pietonilor și 29% pentru dotările care îmbunătățesc siguranța. (A.C.)

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.3685 secunde