INS / A crescut cifra de afaceri din industrie

92
< 1 min citire
INS / A crescut cifra de afaceri din industrie - cresteriindustrie-1378453049.jpg
În luna iulie 2013, cifra de afaceri din industrie pe total (piața internă și piața externă), în termeni nominali, a crescut atât față de luna precedentă cu 5,2%, cât și față de luna corespunzătoare din anul precedent, cu 8,9%, a anunțat Institutul Național de Statistică (INS). 
Potrivit INS, cifra de afaceri din industrie, în luna iulie 2013 comparativ cu luna precedentă, a crescut pe total industrie cu 5,2% datorită creșterilor din industria prelucrătoare (+5,4%).
Pe marile grupe industriale s-au înregistrat creșteri în sectoarele: industria bunurilor intermediare (+7,8%), industria bunurilor de uz curent (+5,9%), industria bunurilor de folosință îndelungată (+5,9%) și industria bunurilor de capital (+3%).
De cealaltă parte, cifra de afaceri din industrie în luna iulie 2013, față de luna iulie 2012, a crescut pe ansamblu cu 8,9%, datorită creșterilor din industria prelucrătoare (+9,2%). Pe marile grupe industriale creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria bunurilor de capital (+23,6%), industria bunurilor de uz curent (+8,4%), industria bunurilor de folosință îndelungată (+4,1%) și industria bunurilor intermediare (+3,1%). 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Miercuri, 31 Iulie 2013
Stire din Social : INS. A crescut rata șomajului
Pagina a fost generata in 0.0391 secunde