O nouă concentrare economică pe piața comerțului cu produse agricole
209

Articole de la același autor
Fiscul vinde apartamente, terenuri și mașini la prețuri de chilipir
10 Octombrie 2021
Consiliul Concurenței a autorizat operațiunea prin care Balkan Commodities International Beograd preia Granexport Pančevo, Luka-Bačka Palanka, Žito-Bačka Kula, precum și unele silozuri și activitatea de comercializare de oleaginoase operate în
prezent de Agroglobe Novi Sad, Granexport, Lucka-BP și Žito-Bačka.
prezent de Agroglobe Novi Sad, Granexport, Lucka-BP și Žito-Bačka.
Balkan Commodities International Beograd, societate de tip holding înființată în 2021, este prezentă în România prin intermediul companiei Global Grain International SRL, specializată în fabricarea uleiurilor și grăsimilor, și al companiei Heliosagri International SA, care are ca obiect de activitate închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii.
Granexport din Serbia este activă în domeniul producției și comercializării de produse de porumb măcinate pentru consum uman, de produse prelucrate industrial, precum și de materie primă pentru fabricarea de hrană pentru animale.
Zito-Bačka Pancevo, Serbia, realizează produse de morărit.
Luka-Bačka Palanka, care operează un port situat în Bačka Palanka, Serbia, pe fluviul Dunărea, este implicată în furnizarea de servicii portuare și de servicii de transport, dar și în activități de ambalare a îngrășămintelor vrac.
În urma analizei, Consiliul Concurenței a constatat că această tranzacție nu ridică obstacole semnificative în calea concurenței efective pe piața românească sau pe o parte substanțială a acesteia și că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurențial normal.
Top articole din Economie
Comentează știrea
Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Articole pe aceeași temă
Miercuri, 13 Octombrie 2021
Duminică, 10 Octombrie 2021
Vineri, 08 Octombrie 2021
Joi, 07 Octombrie 2021