Breaking news Salvarea momentului pentru Șantierul Naval Damen Mangalia. Angajații vor primi salariile promise

829
1 min citire
Deputatul și președintele interimar PSD Constanța, Daniel Georgescu, a transmis pe pagina de socializare că Guvernul a găsit o soluție salvatoare pentru Șantierul Naval Damen Mangalia. 
"După multe amânări, multe insistențe și argumente susținute, în sfârșit, Guvernul a adoptat astăzi OUG de modificare a Legii 200/2006.
Această ordonanță permite ca salariații din companiile declarate de interes strategic să poată primi până la 12 salarii medii brute, pentru o perioadă de 12 luni.
Este un pas important pentru angajații Șantierului Naval Mangalia.
Măsura a venit în urma solicitărilor sindicatului și a muncii susținute duse de ministrul Muncii, Petre Florin Manole, care a construit cadrul legal necesar.
Trebuie spus însă clar: aceasta este o gură de oxigen temporară.
Pentru ca angajații Șantierului Naval Mangalia să beneficieze efectiv de această protecție, este nevoie urgentă de Hotărârea de Guvern prin care șantierul să fie declarat companie de interes strategic național.
Mai departe, responsabilitatea majoră revine statului român, în calitate de acționar majoritar. Ținând cont că în acest moment nu există comenzi noi, timpul câștigat prin această măsură trebuie folosit pentru a aduce soluții concrete.
Există discuții despre atragerea de finanțări europene prin mecanismul SAFE și despre interesul unor mari grupuri industriale europene pentru revitalizarea șantierului. Aceste oportunități trebuie transformate rapid în proiecte reale și contracte, nu doar în intenții.
Protecția există.
Acum trebuie să urmeze soluția", a scris desputatul constănțean pe pafina de socializare.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0487 secunde