Semnalul BNR către bănci: mai ușor cu creditarea!

299
1 min citire
Oficialii Băncii Naționale a României una spun și alta fumează, una declară în presă și alta votează în consiliul de administrație. După ce susțin pe posturile de televiziune că trebuie încurajată creșterea economică, că băncile ar trebui să ieftinească creditele, când este să semnalul de reducere a dobânzilor la împrumuturi, uită tot ce-au declarat.
În ședința din 29 iunie 2011, consiliul de administrație al BNR a decis să mențină rata dobânzii de politică monetară la nivelul de 6,25% pe an. Neschimbate vor rămâne și nivelurile actuale ale ratelor rezervelor minime obli-gatorii aplicabile pasivelor în lei și în valută ale instituțiilor de credit.
BNR a anunțat că rata anuală a inflației a crescut de la 8,34%, în aprilie 2011, la 8,41%, în luna mai, în condițiile unei temperări relative a creșterii prețurilor volatile și a celor administrate. Evoluția este compatibilă cu cea mai recentă prognoză pe termen mediu a inflației publicată de BNR.
Cele mai recente date statistice relevă diminuarea ritmului de creștere a producției industriale și a exporturilor, menținerea dina-micii negative a cererii interne. În același timp, afirmă BNR, au apărut primele semne de revi-gorare a creditării, asociate scă-derii ratelor dobânzilor practicate de bănci la împrumuturi și de-pozite. Ritmul anual de creștere în termeni reali a creditului acordat sectorului privat, în principal a împrumuturilor în monedă națio-nală, a rămas negativ. 

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0288 secunde