În 2008

Textiliștii vor să redreseze piața cu fonduri structurale

371
3 min citire
Producția textilă din România va ajunge, în acest an, la 50% din nivelul înregistrat în 2005. O spun reprezentanții Federației Patronale din Industria Ușoară (FEPAIUS), care amintesc că în 2005 erau active 9.500 de firme de textile și încălțăminte, din care doar circa 8.000 au rămas în joc după 1 ianuarie 2008, dar numai 4.450 dintre ele sunt active.
Dintre ele, 95% sunt IMM-uri, numărul fabricilor mari ajungând la 60.
"Multe dintre ele se restructurează și vând terenurile și halele de producție. Se transformă în IMM-uri sau chiar microîntreprinderi, întrucât managerii pot controla mai bine afacerea", spune Aureliențu Popescu, vicepreședintele FEPAIUS.
În 2007, producția anuală în România a fost de 7.279 euro/angajat. Mult prea puțin, în comparație cu Portugalia (30.000 euro/angajat), Germania (200.000 euro/angajat) sau Belgia (298.000 euro/angajat).
În aceste condiții, industria textilă a încheiat anul cu o pondere de 3% din PIB, 4,8% din producția industrială, 16,2% din exporturi (mai mult datorită segmentului de încălțăminte) și 8% din importuri.
Decalajul imens între industria textilă națională și cea europeană se observă în "consumul" de produse de profil. Astfel, potrivit datelor FEPAIUS, un român alocă anual circa 76 euro pentru a-și mări garderoba. Chiar și bulgarii stau mai bine ca noi, cu o medie de 95 euro/an/persoană, însă nici combinați nu ne putem compara cu țări precum Italia (1.224 euro/an/persoană) sau Franța (1.225 euro/an/persoană).
Cauza principală este gradul slab de acoperire a pieței interne, majori-tatea magazinelor comercializând numai produse de import, care sunt ori prea scumpe, ori prea ieftine, dar de o calitate îndoielnică.
"În loc să acopere segmentul de mijloc, firmele mari se axează numai pe exporturile în lohn. Din această cauză, piața va continua să scadă și se va redresa doar când firmele vor reuși să creeze branduri de succes în România", explică Aureliențu Popescu.
Reorientarea spre piața internă presupune însă contractarea de finanțări și regândirea strategiilor de promovare, distribuție și aprovizionare. O soluție ar fi accesarea fondurilor structurale și finalizarea de proiecte pe axele de competitivitate, mediu și resurse umane.
De altfel, reprezentanții FEPAIUS estimează, pentru 2008, o redresare ușoară a industriei textile, datorită aplicării noii strategii de export, la nivel național, și fondurilor europene, care sunt de 10 ori mai mari față de anii precedenți.
Oricum, mai este mult până când vom putea face concurență Chinei, care ocupă acum peste 40% din piața de textile a Uniunii Europene. Din acest an, toate controalele asupra Chinei vor fi eliminate și nici măcar Organizația Mondială a Comerțului nu poate interveni ca să stopeze subvenționarea puternică a tex-tiliștilor chinezi de către stat.
Contrar așteptărilor, firmele de profil din China sunt printre cele mai bine echipate din lume, având la dispoziție aparatură de ultimă generație. Cum nu se poate lua nicio măsură anti-dumping împotriva lor, chinezii își comercializează produsele la prețuri imposibil de concurat.
"Aproape niciun produs chinezesc nu costă mai mult de 40 eurocenți. Adaosul importatorilor este, în majoritatea cazurilor, de peste 500%. Mai rău, prețurile scad continuu. La 1 ianuarie 2008, prețul textilelor asiatice era cu 14% mai mic față de 1 ianuarie 2007", mai spune oficialul FEPAIUS.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole din aceeași secțiune

Pagina a fost generata in 0.0254 secunde