24 decembrie 1989. AJUNUL ÎNSÂNGERAT ce a schimbat ROMÂNIA. VIDEO

263
1 min citire
24 decembrie 1989. AJUNUL ÎNSÂNGERAT ce a schimbat ROMÂNIA. VIDEO - 1989revolutia11-1387885309.jpg
Ajunul Crăciunului a fost unul sângeros, dramatic și confuz. România era țara zvonurilor despre teroriști și apă otrăvită. În zilele de foc de atunci, sute de români se jertfeau pentru ca noi să ne luăm rația de libertate. Pe 24 decembrie 1989, în București și în alte orașe din țară șuierau gloanțele.
Bucureștiul era terorizat de zvonuri. La intrarea în stațiile de metrou, echipe improvizate de tineri verificau dacă oamenii au arme la ei. Cetățenii au aflat de la radio și de la televizor că exista riscul ca apa de la robinet să fi fost otrăvită sau că spre București se îndreptau unități armate ostile revoluției. Toată lumea vorbea despre teroriști care ar fi fost, de fapt, tineri luptători recrutați din țări arabe, în slujba dictatorului Ceaușescu.
Președintele Frontului Salvării Naționale, Ion Iliescu, spunea că "existența acestor grupe de teroriști, a unor indivizi fanatizați, care acționează cu o cruzime fără precedent, trăgând în locuințe, în cetățeni, provocând victime în rândul militarilor, e încă o expresie elocventă a caracterului antipopular al dictaturii Ceaușescu".
După ce, pe 23 decembrie, cei doi soți Ceaușescu au fost arestați, în ziua de Ajun reprezentanții noii puteri stabilesc înființarea Tribunalului Militar Excepțional, care îi va judeca pe Nicolae și Elena Ceaușescu. În urma procesului, dictatorul și soția lui au condamnați la moarte și executați în ziua de Crăciun.
Sursa VIDEO: Realitatea.net

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.0695 secunde