Acțiune amplă a Poliției Rutiere. Zeci de bicicliști și pietoni sancționați

38
< 1 min citire
Acțiune amplă a Poliției Rutiere. Zeci de bicicliști și pietoni sancționați - politist-in-fata-trecerii-de-pie-1771932546.webp
Polițiștii Serviciului Siguranță Rutieră și cei ai formațiunilor rutiere din județul Constanța au desfășurat, la data de 23 februarie, o acțiune pentru prevenirea și combaterea încălcărilor legislației rutiere, în ceea ce îi privește pe pietoni, bicicliști și utilizatorii de trotinete electrice.
În urma activităților, la care au participat aproximativ peste 50 de polițiști, au fost aplicate 166 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 30.000 de lei, dintre care 111 pentru traversarea neregulamentară a pietonilor, 49 pentru nerespectarea legislației în ceea ce privește mersul pe bicicletă și șase pentru utilizatorii de trotinete electrice.
„Pentru siguranța acestor categorii de participanți la trafic, polițiștii recomandă, în special pietonilor, să traverseze doar prin locurile marcate și semnalizate corespunzător, după o asigurare temeinică.
Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Constanța.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Pagina a fost generata in 0.1061 secunde